Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De aanval op Europa. Tussen Trump en Poetin Roel van Duijn 17/06/2026
Eigenzinnige vrouwen in de kunsten. Inspirerende vrouwenlevens Liddie Austin 17/06/2026
Tegen het Westen. In gesprek met onze vijanden Frédéric Martel 17/06/2026
Lazar (vert. Kris Lauwerys & Isabelle Schoepen) Nelio Biedermann 17/06/2026
De tweelingbroer Rob Kerkhoven 17/06/2026
Voor Joden verplicht. De verduistering van Joods bezit via bank Lippmann Rosenthal André Vermeulen 17/06/2026
Trumps Amerika. Een zoektocht naar de republikeinse kiezer Menno de Galan 17/06/2026
Een leven in juwelen. Nieuwe verhalen van juwelenhistoricus Martijn Akkerman Martijn Akkerman 17/06/2026
Nippon. Japan door de ogen van Philipp Franz von Siebold, 1832-1852 Kuniko Forrer en Matthi Forrer 17/06/2026
Naar Mekka. De hadj in zeven eeuwen reisverslagen Richard van Leeuwen 17/06/2026
Organisation Todt. Belgische collaborateurs en dwangarbeiders in dienst van de nazi’s Frank Seberechts 17/06/2026
De hooiberg van Mussert. Een familie verdeeld door verraad en verzet Anton Kos 17/06/2026
De doodstrompet Paul Demets 17/06/2026
Morren tegen de sterren Luuk Gruwez 11/06/2026
Twee mensen worden Lies Gallez 08/06/2026
Achttien Maarten Inghels 08/06/2026
De dood en de tuinman (vert. Hellen Kooijman) Georgi Gospodinov 08/06/2026
Van hier de laatste groeten. Briefkaarten uit de trein, 1940-1945 Lucas Ligtenberg 08/06/2026
Zeven Habsburgse zussen. Een roemrucht vorstenhuis in revolutionair Europa (vert. Fennie Steenhuis en Jetty Huisman) Veronica Buckley 08/06/2026
De koning van Brugge en Breda. Ballingschap van de Britse koning Charles II Arnout van Cruyningen 08/06/2026
12345678910...Laatste

Jan Van Eyck en Brugge

Jean Luc Meulemeester
Jan Van Eyck en Brugge
Stichting Kunstboek, 2019, 320 blz., EUR 59,90

Het olieverfschilderij “Onze-Lieve-Vrouw met het Kindje Jezus, St.-Joris, St.-Donaas en kanunnik van der Paele”, gemeenzaam “Madonna met kanunnik Joris van der Paele”  genoemd, is één van de bekendste werken uit het oeuvre van Jan van Eyck. Het is één van de topwerken van de Zuid-Nederlandse schilderkunst in de vijftiende eeuw en hét pronkstuk van de collectie Vlaamse Primitieven van het Brugse Groeningemuseum. Vlak voor de aanvang van het Van Eyck-jaar 2020 en de start van de prestigieuze tentoonstelling “Van Eyck. Een optische revolutie” in het MSK Gent, publiceerde kunsthistoricus Jean Luc Meulemeester een lijvige publicatie, uitsluitend gewijd aan het overbekende paneel dat niet te zien zal zijn in de Gentse tentoonstelling. De auteur belicht de historische context waarin het werk tot stand kwam en de kunsthistorische traditie waarin het thuishoort. Aandacht wordt besteed aan de correcte titel van het werk, aan de drager en de lijst waarin het werk gevat is. Meulemeester gaat uitgebreid in op de compositie, de iconografie en de symboliek. Hij onderzoekt de inspiratiebronnen waardoor Jan van Eyck zich wellicht liet inspireren en  gaat ook dieper in op de invloed van het werk op latere kunstenaars. Alle afgebeelde figuren, Madonna met kind, St.-Joris, St.-Donaas en kanunnik van der Paele worden uitvoerig toegelicht. Uiteraard ontbreekt een uitvoerige biografische schets niet. Met het hoofdstuk “Brugge vergat Van Eyck niet” sluit Jean Luc Meulemeester deze lijvige studie af. Het resultaat is een bijzonder interessante en geslaagde synthese van het kunsthistorisch onderzoek van dit meesterwerk van Van Eyck. Zoals het hoort bij dergelijke studie bevat het boek ook een notenapparaat, een uitgebreide bibliografie en een personen- en plaatsindex. Een enkele keer kan de kwaliteit van een afbeelding beter, zoals bij het Montefeltro Altaarstuk van Piero della Francesca uit de Pinacoteca di Brera, Milaan. Dat doet evenwel geen afbreuk aan de waarde van deze boeiende en fraai uitgegeven studie. 

[Geert Swaenepoel - 04/02/2020]