Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De dagen van Glas Nicoletta Verna 21/08/2026
De ziel van de wereld. Een portret van Max Wildiers (1904-1996) Toon Horsten (red.) 21/08/2026
God. Naar een andere filosofie Erik Meganck 21/08/2026
Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde Jantine Nierop 21/08/2026
Boudewijn. De biografie Vincent Dujardin 21/08/2026
Annalen (vert. Vincent Hunink) Tacitus 21/08/2026
De beginnende en de beste redenaar (vert. Vincent Hunink, inl. Bé Breij) Marcus Tullius Cicero 21/08/2026
Aldus de doden (vert. Caroline Meijer) Doireann Ni Ghriofa 21/08/2026
Gepassioneerd & onvolwassen. Een portret van Klaas Gubbels in zijn eigen woorden Roos Custers 21/08/2026
Expeditie Kunst. Volledig herziene editie Sofie Van de Velde 21/08/2026
Charley Toorop en Pyke Koch. Alles of niets Carel Blotkamp en Mieke Rijnders 14/08/2026
Ferdinand Snellaert. Pionier van de Vlaamse politiek, 1809-1872. Biografie Ludo Stynen 13/08/2026
Bloedrode dageraad. De Tweede Wereldoorlog en de geboorte van het moderne Azië Hans van de Ven 13/08/2026
Masdoelhak en Adriana of de toegedekte moorden van de Indonesiëoorlog Frank Vermeulen 13/08/2026
Weimar. Leven op de rand van de afgrond Katja Hoyer 13/08/2026
Dark Enlightenment. Hoe een nieuwe radicaal-rechtse ideologie de wereld verovert Arnaud Miranda 13/08/2026
Een verwittigd man is niets waard Dimitri Verhulst 04/08/2026
Het raadsel van de anderen Benno Barnard 04/08/2026
Fake Profiel Luc de Keersmaecker 04/08/2026
Spiegel van de ziel Antoon van den Braembussche 04/08/2026
12345678910...Laatste

Jeruzalem. De biografie

Simon Sebag Montefiore
Jeruzalem. De biografie
Spectrum, 2020, 744 blz., EUR 34,99
ISBN: 9789000373291

Van de Britse historicus en journalist Simon Sebag Montefiore verschijnt, tien jaar na de eerste uitgave, een herziene editie van zijn Jeruzalem, waarin hij De biografie schrijft van wellicht de meest historisch beladen stad ter wereld.
Sebag Montefiore vertelt het verhaal van drieduizend jaar geschiedenis van Jeruzalem van koning David tot de 21ste eeuw. Dat houdt ook in dat het de geschiedenis is van het ontstaan van het jodendom en van het christendom en van de relatie van jodendom en christendom met de islam. De geschiedenis van Jeruzalem is in feite de geschiedenis van de wereld. Toch liet niets vermoeden dat het stadje in de heuvels van Judea ooit zou uitgroeien tot één van de belangrijkste steden van de wereld en het brandpunt werd van de drie monotheïstische wereldgodsdiensten. Meer dan ooit is Jeruzalem vandaag het focuspunt van het aan populariteit winnend christelijk, joods en islamitisch fundamentalisme in de koortsige wereldpolitiek. Zij is het strijdperk van botsende beschavingen. Zonder eensgezindheid over Jeruzalem zal een duurzame vrede in het Midden-Oosten onmogelijk zijn. Jeruzalem is daarbij zowel de essentie als het struikelblok van elk vredesplan.
Sebag Montefiore schrijft dus een verhalende geschiedenis van Jeruzalem als middelpunt van de wereldgeschiedenis, maar het is geen encyclopedische werk over alle historische aspecten van de stad. De ondertitel De biografie is zeker van toepassing, omdat de auteur het verhaal vertelt in negen chronologisch opeenvolgende hoofdstukken. Hij vangt aan met de oorsprong van de stad Jeruzalem binnen de context van de joodse geschiedenis. Door de verwoesting onder de Babyloniërs gingen de joden de glorie van Jeruzalem beschrijven en bejubelen en gaven ze het jodendom vorm. Dan volgen hoofdstukken over Jeruzalem onder de Romeinen als Aelia Capitolana en de Byzantijnen. Met de komst van de islam speelde de stad een sleutelrol in de drie monotheïstische wereldgodsdiensten, wat leidde tot de wisselende overheersing door islamitische dynastieën, de kruisvaarders en de mammelukken en uiteindelijk tot de inlijving in het Ottomaanse rijk. De twee laatste hoofdstukken behandelen de geschiedenis van de stad in de moderne tijd vanaf Napoleon en de rol die ze speelde in het zionisme.
Simon Sebag Montefiore is zich sterk bewust van de valkuilen die het schrijven van een zo met geschiedenis beladen stad met zich meebrengt. De stad is immers een palimpsest, waarin de verschillende bewoningslagen onontwarbaar met elkaar verstrengeld zijn. Geschiedenis en archeologie zijn de soldaten die het verleden moeten veroveren ten behoeve van het heden. Zij moeten de historische gebeurtenissen inlijven. De geschiedenis is dan ook herhaaldelijk verdraaid. Tegen die achtergrond wil de auteur expliciet de feiten aandragen, hoe onverteerbaar ze voor sommige partijen ook kunnen zijn.
De auteur steunt op uitgebreide lectuur van primaire bronnen, op gesprekken en bezoeken in situ. Simon Sebag Montefiore schrijft meeslepend. Het boek is verfraaid met vier katernen van relevante illustraties. Stambomen, kaarten en een uitgebreid notenapparaat en een bibliografie van meer dan honderd bladzijden sluiten deze leesbare stadsgeschiedenis, die tezelfdertijd inzicht geeft in een struikelblok van de wereldpolitiek, af.

[Walter Smits - 13/10/2020]