Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Bankiers van God en keizer. Het geld van de Fuggers 1475-1625 Peter F. Anthonissen 21/09/2026
Historische atlas van de Lage Landen 1440-1559 Sieg Monten 21/09/2026
Geneeskunde in de Oudheid. Inleiding en bronnen (vert. Cornelis van Tilburg) Florian Steger 21/09/2026
Duitse dagdromen over het keizerrijk. Hoe radicale burgers in het geweer komen tegen de Bondsrepubliek Guy Hoeks 21/09/2026
Palomar. Roman (vert. Henny Vlot; nawoord Roelof ten Napel) Italo Calvino 21/09/2026
De spagaat. Jonge lezers in tijden van ontlezing Jeroen Dera 21/09/2026
From dusk till dawn. Nachtkunst in de 17e eeuw Stefaan Kuiper 21/09/2026
Taalmoord. Over taal, identiteit en gemeenschap Wido Bourel 21/09/2026
Het menselijk lot (vert. en eindnoten Tatjana Daan) André Malraux 21/09/2026
Meesterwerken uit Le Havre. Renoir, Monet, Dufy, Matisse Michaël Debris 03/09/2026
Alleenspraak [Soliloquium] (vert. en inl. Nicoline Roskam) Bonaventura 31/08/2026
Van links naar rechts. Het oosten van Duitsland op de dool Dirk Rochtus 31/08/2026
Afscheid van Zsömle (vert. Mari Alföldy) Laszlö Krasznahorkai 29/08/2026
Gestel en De Smet. Kleurrijke vriendschap Kees van der Geer 25/08/2026
Hemellichamen aan de uiterste rand van de wereld (vert. Marcel Otten) Jon Kalman Stefansson 25/08/2026
De dagen van Glas Nicoletta Verna 21/08/2026
De ziel van de wereld. Een portret van Max Wildiers (1904-1996) Toon Horsten (red.) 21/08/2026
God. Naar een andere filosofie Erik Meganck 21/08/2026
Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde Jantine Nierop 21/08/2026
Boudewijn. De biografie Vincent Dujardin 21/08/2026
12345678910...Laatste

Op de weg van Appia. Een capriccio reisgedicht van Rome naar Brindisi, met tekeningen van Bart Pluym

Michaël Vandebril
Op de weg van Appia. Een capriccio reisgedicht van Rome naar Brindisi, met tekeningen van Bart Pluym
Vrijdag, 2021, 64 blz., EUR 24,95
ISBN: 9789460019692

Traditiegetrouw stelt Uitgeverij Vrijdag in het colofon de lezer de vraag wat hij van het boek in kwestie vindt. Wat ‘Op de weg van Appia’ betreft, kan ik kort zijn: dit reisgedicht is de aankoop waard, en vast niet alleen om het originele kaftontwerp. Michaël Vandebril neemt je in zijn gedichten mee op reis, van Rome naar Brindisi, in mooie, gevoelige soms kwetsbare verzen waarin hij mijlpalen uit de Romeinse en Italiaanse geschiedenis en cultuur schijnbaar moeiteloos vermengt met mijmeringen, dagdromen, een goede fles frascati, odes aan vriendschappen en liefde, pure schoonheid. De dichtbundel is opgedragen aan Vandebrils vader die gidst in de Catacombe van San Callisto. Van jongsaf, zo vertelt de dichter in het nawoord, reisde het gezin Vandebril naar Rome waar de jonge Michaël in de ban raakte van ‘Via Appia Antica’. Vandebril houdt het echter niet bij de verre herinneringen uit zijn kinderjaren, hij heeft zich uitgebreid gedocumenteerd bij o.a. Horatius, de Engelse archeoloog Thomas Ashby, Aafjes, Freud, Brecht en Fik Meijer. Op hun weg van Appia, die ze samen liepen, liet Bart Pluym, die de bundel voorziet van prachtige illustraties, zich inspireren op de aquarellen van Carlo Labruzzi die in 1789 Sir Richard Colt Hoare vergezelde op zijn Grand Tour door Italië. Zijn tekeningen maken van deze bundel een echt hebbeding. Zo komt een ‘capriccio’ dus tot stand, als twee geestesverwanten de handen in elkaar slaan en hun reiservaringen over de Via Appia verbeelden, elkaar aanvullend zoals enkel vrienden dat kunnen. Ook mooi meegenomen is het ‘advies voor de reiziger’ dat achteraan toegevoegd is. De opeenvolgende ‘stationes’ op de Via Appia worden er kort toegelicht, net genoeg om uw koffer te pakken, deze bundel bovenop. Aan iedereen die ‘de oude weg die verzen schrijft’ op wil: Buon viaggio! 

[Hilde van Looveren - 28/04/2021]