Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Haruki Murakami Jazzportretten (vert. Luk Van Haute) 13/05/2026
Van Dyck. The European. His Journey from Antwerp to Genoa and London Anna Orlando en Katlijne Van der Stighelen (red.) 13/05/2026
Filip de Pillecyn. Een biografie Chris Ceustermans 13/05/2026
Venetië. De klank van de stad. Een cultuurgeschiedenis Eric Min en Gerrit Valckenaers 13/05/2026
Tweehonderd jaar oorlog. De strijd tussen Frankrijk en Engeland die Europa verscheurde. 1292-1492 (vert. Catalien en Willem van Paassen) Michael Livingston 13/05/2026
Vlaanderen en Picardië, ca. 1000–1125. De macht van adel en kerk door de ogen van vier geestelijken Renée Nip 13/05/2026
Heem Alexander Nieuwenhuis 13/05/2026
Een kolibrie boven de waterval Robert Hass (vert. H.C. ten Berge) 13/05/2026
Et nos poèmes resteront émeutes / En onze gedichten blijven oproer Lisette Lombé 13/05/2026
Sta bij Leo Pleysier 05/05/2026
Hendrik de Man. Visionair of verrader? Mieke van Haegendoren 05/05/2026
De erfenis van Hendrica Leurs Marlies Medema 04/05/2026
De Historische Bibliotheek. Egypte. De Griekse wereld in de vijfde eeuw v.Chr. Vertaald en toegelicht door John Nagelkerken met medewerking van Omar G Diodoros van Sicilië 04/05/2026
Schrijven voor de farao. Dertig eeuwen Oudegyptische literatuur Hans D. Schneider 04/05/2026
Max Wildiers zonder meer Johan Christiaens 04/05/2026
Paul en Frank Wintermans. Meubels en plastieken Frank Wintermans, Paul Wintermans, Pieter Siebers 04/05/2026
Ik wil begrijpen. Tegenspraak en vernieuwing Astrid Arns e.a. 04/05/2026
Hugo Schiltz. Homme hors catégorie. Politieke biografie Eric van de Casteele 04/05/2026
Magico! Italiaans realisme 1920-1970 Valerio Terraroli, Maite van Dijk, Julia Dijkstra 04/05/2026
Het woord en de wereld Piet Gerbrandy 04/05/2026
12345678910...Laatste

Pennen over penselen. 200 jaar Mauritshuis, 200 schrijvers, 200 schilderijen

Div. auteurs
Pennen over penselen. 200 jaar Mauritshuis, 200 schrijvers, 200 schilderijen
Waanders, 2022, 445 blz., EUR 49,95
ISBN: 9789462623804

Het Mauritshuis in Den Haag bestaat exact 200 jaar. Dat wordt gevierd op een wel heel originele manier met de uitgave van een zeer luxueuze publicatie. Geen gewone catalogus van het museum. Nee, er werd aan 200 hedendaagse schrijvers gevraagd om een stukje te schrijven over één van de schilderijen (en twee sculpturen) van het jarige Mauritshuis. Uit 250 vooraf geselecteerde kunstwerken konden ze zelf een werk kiezen. De meeste uitgenodigde schrijvers zijn Nederlanders, voor de Vlaamse lezer een hele reeks onbekende, maar ook een aantal ook hier beroemde, Arjen Lubach, Ilja Leonard Pfeiffer, Connie Palmen, Herman Koch, Arnon Grunberg om er maar enkele te noemen. Maar ook een select groepje Vlaamse schrijvers hebben een bijdrage geleverd, Kristien Hemmerechts, Stefan Hertmans, Geert Van Istendael en Bart Van Loo o.a. en een klein aantal buitenlandse literatoren zoals b.v. Hilary Mantel, Nicci French, Isabel Allende. Soms is de keuze van het kunstwerk voor de hand liggend. Zo koos Donna Tartt  “Het puttertje” van  Carel Fabritius en Thé Tjong-Khing tekende als illustrator een persiflage  op een buste van koning-stadhouder Willem III. Zeer geestig, net als de tekst van Roderick Six, die Lucifer een fictieve brief laat schrijven aan Jezus – allerbeste JayCee-. De rest van de teksten zijn echter serieus: een beschrijving van het kunstwerk zelf en daarna al dan niet de fantasie van de auteur, die vrij spel kreeg. Een gedicht kon blijkbaar ook, zo schreef Onno Blom een sonnet bij een portret van een jonge Rembrandt. En Pfeiffer slaagde erin om heel zijn bijdrage in één zin te gieten. Hoewel niet alle gekozen kunstwerken topstukken zijn, zijn er vele , die dat wel zijn. Rembrandt en Rubens, komen geregeld aan bod, Frans Hals ook maar opvallend veel schilderijen van Jan Steen werden besproken. 
De rangschikking werd bepaald door het jaar, waarin het schilderij/sculptuur door het Mauritshuis werd verworven. De meeste werken van het museum dateren van de 17 en de 18de eeuw, hoewel er minstens één uitzondering is, die de regel bevestigt: een zeer groot acrylschilderij van Ger Lataster uit 1987.
Achteraan vindt de lezer een alfabetische lijst van de uitgenodigde auteurs met een korte biografie, nog gevolgd door een eveneens alfabetisch, niet helemaal volledige -Thé Tjong-Khing b.v. hebben we niet teruggevonden- opsomming van de kunstenaars en hun eerder in het boek besproken werk met daarbij wat technische informatie. 
Schitterend boek, prachtige illustraties. In één trek uitlezen hoeft niet. Nu en dan een stukje kan perfect.

[Kristien Philippe - 11/05/2022]