Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Moerasduivels en monniken Anna en Katharina Smeyers 12/03/2026
Leven in bezet Oekraïne Ardy Beld 12/03/2026
Meer dan het leven. Tegen moedeloosheid Erik Borgman 12/03/2026
De waanzinpartituur Emma van Hooff 12/03/2026
Atlas van de borduurkunst. Een wereldreis langs erfgoed en stijlen Gillian Vogelsang-Eastwood 12/03/2026
Monobiblos (vert. Harm-Jan van Dam) Daniel Heinsius 12/03/2026
Zes tragedies. Medea, Ifigeneia in Aulis, Trojaanse vrouwen, Elektra, Orestes, Bakchanten (vert. en inl. Gerard Koolschijn) Euripides 12/03/2026
Vrouwen in duistere tijden: tien denkers van blijvende betekenis Alicja Gescinska 12/03/2026
Terug uit de witte hel. Hoe Nederland een eigen poolheld kreeg Adwin de Kluyver 12/03/2026
De dijkgravin (herz. vert. Stefaan van den Bremt; naw. Stefaan van den Bremt en Annelies Verbeke) Marie Gevers 12/03/2026
Na de bevrijding. Wederopbouw, schaarste, zuivering Xia van Beuningen, Charlotte Dommerholt en Lieke Speerstra 12/03/2026
De werelden van Jan Toorop Suzanne Veldink, Laura Prins en Petra Timmer 12/03/2026
Rome en de Lage Landen. Een geschiedenis van Caesar tot Clovis Robert Nouwen 11/03/2026
Denkwerk. Kunstenaars en filosofen Wendy Janssen en Onno Zijlstra 06/03/2026
Hannah Arendt. Mens & maatschappij in meervoud Andreas Kinneging, Paul de Hert en Maarten Colette (red.) 06/03/2026
Het leven van de geest (vert. Dirk De Schutter en Remi Peeters) Hannah Arendt 06/03/2026
Dom Hans van der Laan in de praktijk. Een ontwerphandboek Caroline Voet 06/03/2026
Orlanda (vert. Eveline van Hemer; naw. Gaea Schoeters) Jacqueline Harpman 06/03/2026
De komiek van Treblinka Ake Edwardson 06/03/2026
5 Mei 1945. Het momentum van Wageningen Wim Huijser, Coen Pepplinkhuizen en Jelle de Gruyter 06/03/2026
12345678910...Laatste

Schildmaagd. De onbeschreven geschiedenis van krijgsvrouwen in de Vikingtijd

Nancy Marie Brown
Schildmaagd. De onbeschreven geschiedenis van krijgsvrouwen in de Vikingtijd
Omniboek, 2022, 367 blz., EUR 34,99
ISBN: 9789401917988

De Vikingen en hun geschiedenis blijven tot de verbeelding spreken. Maar de rol van de vrouwen in de Vikingmaatschappij is doorgaans onderbelicht. In 2017 kon men op grond van DNA-onderzoek aantonen dat de botten van het individu dat begraven werd in graf Bj581 in de Vikingstad Birka, net buiten Stockholm, toebehoorden aan een vrouw, meer bepaald gezien de bij haar begraven wapens een krijgsvrouw. Dit gegeven werd het uitgangspunt van Schildmaagd, waarin de Amerikaanse literatuurwetenschapster Nancy Marie Brown De onbeschreven geschiedenis van krijgsvrouwen in de Vikingtijd exploreert. De auteur specialiseerde zich in IJslandse saga’s en Arthurromans en schreef reeds meerdere boeken over de Noordse literatuur en geschiedenis.
Brown noemde het individu in graf Bj581 Hervör, naar een befaamde schildmaagd uit de saga’s. Ze begint haar boek met de aansprekende beschrijving van de archeologische analyse van de botten en de daarmee begraven voorwerpen. Ze stelt de aanname dat alle wapengraven graven van mannen waren in vraag en dat onze voorstelling van het Vikingtijdperk daardoor vertekend is. Graf Bj581 leek erop te wijzen dat althans één vrouw uit het Vikingtijdperk het leven van een professionele krijger leidde. Het zou verbazen als zij de enige zou geweest zijn. Brown stelt terecht dat geslachtsbepaling op basis van metaal - wapens wijzen op mannen, sieraden op vrouwen – aan herziening toe is. Op basis van dit graf en andere archeologische bronnen maakt ze aannemelijk dat er wel degelijk krijgsvrouwen bestonden die zij aan zij vochten met de mannelijke Vikingen.
Brown wijst op het fundamentele historiografische probleem dat ons traditionele beeld van de Vikingwereld gevormd werd in de Victoriaanse 19de eeuw, waarin de rol van vrouwen gereduceerd werd tot kinderen, keuken en kerk. Ze poneert dat er wel degelijk vrouwelijke krijgers waren, schildmaagden, waarin ‘maagden’ geen seksuele betekenis had, maar verwees naar personen die geen gezinshoofd en geen economische verantwoordelijkheid droegen.
Nancy Marie Brown herleest dan systematisch de teksten en herbekijkt de archeologische gegevens. Zo slaagt ze er glansrijk in de mythe te ontkrachten dat Vikingvrouwen thuisbleven met de sleutels aan hun riem, een historiebeeld dat duidelijk Victoriaanse wortels heeft. Ze herziet systematisch traditionele beelden over tal van aspecten en construeert de wereld van de vrouwelijke Vikingskrijgers. Elk hoofdstuk begint met een geïnterpreteerd verhaal, geïnspireerd op de saga van Hervör en andere saga’s. Ze weet de ondergesneeuwde rol van de vrouw in de Vikingwereld te verbinden met de transformatie van de Vikingwereld onder invloed van het christendom.
Nancy Marie Brown levert met dit werk een verfrissende kijk op de Vikingwereld. Misschien zal niet elke lezer akkoord gaan met al haar conclusies, maar de auteur doet de lezer in elk geval nadenken. Een relevante kleurenkatern en achteraan noten, aanvullende literatuur en een register vervolledigen dit bijzonder lezenswaardig werk, dat beslist een bijdrage levert aan de herziening van het traditionele historiebeeld over de tot de verbeelding sprekende Vikingen.

[Walter Smits - 09/06/2022]