Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De aanval op Europa. Tussen Trump en Poetin Roel van Duijn 17/06/2026
Eigenzinnige vrouwen in de kunsten. Inspirerende vrouwenlevens Liddie Austin 17/06/2026
Tegen het Westen. In gesprek met onze vijanden Frédéric Martel 17/06/2026
Lazar (vert. Kris Lauwerys & Isabelle Schoepen) Nelio Biedermann 17/06/2026
De tweelingbroer Rob Kerkhoven 17/06/2026
Voor Joden verplicht. De verduistering van Joods bezit via bank Lippmann Rosenthal André Vermeulen 17/06/2026
Trumps Amerika. Een zoektocht naar de republikeinse kiezer Menno de Galan 17/06/2026
Een leven in juwelen. Nieuwe verhalen van juwelenhistoricus Martijn Akkerman Martijn Akkerman 17/06/2026
Nippon. Japan door de ogen van Philipp Franz von Siebold, 1832-1852 Kuniko Forrer en Matthi Forrer 17/06/2026
Naar Mekka. De hadj in zeven eeuwen reisverslagen Richard van Leeuwen 17/06/2026
Organisation Todt. Belgische collaborateurs en dwangarbeiders in dienst van de nazi’s Frank Seberechts 17/06/2026
De hooiberg van Mussert. Een familie verdeeld door verraad en verzet Anton Kos 17/06/2026
De doodstrompet Paul Demets 17/06/2026
Morren tegen de sterren Luuk Gruwez 11/06/2026
Twee mensen worden Lies Gallez 08/06/2026
Achttien Maarten Inghels 08/06/2026
De dood en de tuinman (vert. Hellen Kooijman) Georgi Gospodinov 08/06/2026
Van hier de laatste groeten. Briefkaarten uit de trein, 1940-1945 Lucas Ligtenberg 08/06/2026
Zeven Habsburgse zussen. Een roemrucht vorstenhuis in revolutionair Europa (vert. Fennie Steenhuis en Jetty Huisman) Veronica Buckley 08/06/2026
De koning van Brugge en Breda. Ballingschap van de Britse koning Charles II Arnout van Cruyningen 08/06/2026
12345678910...Laatste

Last

Ellen Ombre
Last
Nijgh & van Ditmar, 2022, 272 blz., EUR 21,99
ISBN: 9789038806426

In ‘Last’ gaat Ellen Ombre, die werd geboren in Paramamaribo en sinds 1961 in Nederland woont, op,zoek naar het ‘Verhaal’ rond haar familiegeschiedenis. Vooraan in het boek noteert ze: ‘Over mijn familiegeschiedenis heb ik mijn verwekkers bij leven amper bevraagd. Ik zit met leemten die ik met herinnering en ervaring, vertellingen en geschreven bronnen inkleur. Mijn voortbrengers zijn al lang dood. In crematie-as is geen DNA meer te vinden, maar we kunnen ouders verdichten om lief te hebben of om hartstochtelijk te vrezen.’ (p. 18) Het is in de eerste plaats door toedoen van haar vader dat de jonge Lot, het alter ego van de schrijfster, op zoek gaat naar de geschiedenis van de Jodensavanne, een nederzetting gesticht werd door Joden die op de vlucht waren voor de Inquisitie. Daar ontstond een samenlevingsgroep die gemeenzaam werd aangeduid als ‘Negerjoden’. De kinderen die werden geboren uit de al of niet gedwongen relaties tussen Sefardische Joden en slaafgemaakte Afrikanen vormden een eigen leefgemeenschap, die als buitenstaanders werden gezien in de gevestigde blank-christelijke kolonie Suriname, ‘de  Sefarden als Joden, de slaven door hun donkere huidskleur.’ (p. 187)  Ellen Ombre gaat rusteloos op zoek naar haar roots: hoe zij als negenjarig vroegrijp kind door haar vader werd aangespoord om de waarheid achter een aantal verdichtsels en fictieve verhalen te gaan achterhalen, hoe zij als jonge vrouw in Nederland terechtkomt en daar een relatie begint met de ruim 20 jaar oudere filosoof Baruch, die het uiteindelijk niet al te nauw neemt met de huwelijkstrouw, en nadien, eens ze hem verlaten heeft, naar haar geboorteland terugkeert om haar onderzoek naar de Jodensavanne verder te zetten. Het opzet van Ombre wordt duidelijk: ‘Ik zou verdergaan met Het Verhaal dat vooralsnog uit flarden bestond. Het moest een historisch verslag worden; niet gestoeld ,op aannames. Aannames waren er al genoeg.’ (p. 198)  Hoe zwaar de persoonlijke familiesaga weegt op iemand, wordt duidelijk aan het slot van het boek wanneer zij er zachter kolt dat zij ooit een broer heeft gehad die naar Nederland werd gestuurd om er tot een echte Jood te worden opgevoed, iets wat hem het leven zal kosten in een Nazi-vernietigingskamp. 
Ellen Ombre verweeft in ‘Last’ op een doordachte manier feiten en fictie. Dat foto’s van plaatsen en documenten in de tekst worden opgenomen, verhoogt alleszins het waarheidsgehalte van de tekst. Uiteraard zal het boek vooral Nederlandse lezers weten aan te spreken zeker omdat die nauwer verbonden zijn met de geschiedenis van de kolonie in Suriname. 

[Jooris van Hulle - 30/11/2022]