Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De wapenstok en het kruis. De cynische symbiose tussen Poetin en de Russische kerk Lucy Ash 05/05/2025
Heim (vert. Lies Lavrijsen) Caroline De Mulder 05/05/2025
De verdwijningen van Londres 38. Over Pinochet in Engeland en een nazi in Patagonië Philippe Sands 05/05/2025
Het bos en de rivier. Over Anselm Kiefer en zijn kunst Karl Ove Knausgård 05/05/2025
Het krijtstrepen verzet en de broers Van Hall, 1943-1945 Willem de Bell 05/05/2025
Nieuwgriekse geschiedenis. De Griekse wereld van de late middeleeuwen tot vandaag Pieter Borghart 05/05/2025
Een nieuwe omgang met comfort. Innovaties in verwarming en ventilatie, 1840-1920 Natasja Hogen 05/05/2025
Uit eten in Amsterdam. Vier eeuwen culinaire cultuurgeschiedenis Maarten Hell en Charlotte Kleyn 05/05/2025
De Ware Vrijheid. De levens van Johan en Cornelis de Witt Luc Panhuysen 05/05/2025
Het verdriet van Elisabeth van Culemborg. Bloei en ondergang van een adellijke dynastie, 1400-1555 Wijnand W. Mijnhardt 05/05/2025
Ooggetuigen van de bevrijding, september 1944-mei 1945 Bram de Graaf 05/05/2025
Een einde en een begin. Hoe de zomer van ’45 de wereld veranderde Oliver Hilmes 05/05/2025
De brug met drie bogen (vert. Henne van der Kooy) Ismail Kadare 05/05/2025
Verzetsvrouwen. Een onderbelichte geschiedenis Agnes Cremers en Mark Bergsma 05/05/2025
De schrijfster en de nachtegaal. Briefwisseling 1839-1849 (vert. Rosalien van Witsen) George Sand & Pauline Viardot 05/05/2025
Hannibal & Gideon Maarten Inghels 05/05/2025
Voortschrijdend inzicht. Beschouwingen (vert. Ronald Vlek) Julian Barnes 05/05/2025
Wildeman. Het leven van Paul Gauguin Sue Prideaux 05/05/2025
Grace (vert. Lidwien Biekmann en Tjadine Stheeman) Paul Lynch 05/05/2025
De Damiaanhoeve Chris De Stoop 05/05/2025
12345678910...Laatste

Suster Bertken

Frans Willem Verbaas
Suster Bertken
Mozaïek, 2023, 317 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789023961383

De Nederlandse theoloog en predikant Frans Willem Verbaas publiceerde al drie historische romans over bijzondere personen uit de geschiedenis van de Europese spiritualiteit: over de kerkvader Augustinus, de reformator Calvijn en de protestantse theoloog Karl Barth. In een vierde historische roman beschrijft hij het leven van de Utrechtse kluizenares “Suster Bertken”.
Berta Jacobsdochter, gekend als Zuster of Suster Bertken (Utrecht 1426/1427-1514), was de bastaarddochter van Jacob van Lichtenberg, proost van het kapittel van de Utrechtse Sint-Pieterskerk. Haar bewaard gebleven teksten wijzen erop dat zij een degelijke vorming kreeg. Toen Bertken ongeveer dertig jaar oud was, liet zij zich inkluizen in een cel aan het koor van de Buurkerk, de oudste parochiekerk van Utrecht, en leefde 57 jaar in haar kluis, totdat zij op de leeftijd van 87 jaar stierf. In een kluis waren minstens twee vensters: een aan de zijde van het koor van de kerk, zodat de kluizenares de diensten kon bijwonen, en een tweede aan de straatzijde. Via dit straatvenster, gebruikt als spreekvenster, mochten de stadsbewoners op vaste tijden de ingekluisde om advies vragen. Soms had een kluizenares een dienares die via een klein deurtje de kluis kon betreden om voor het nodige te zorgen.
Bertken liet een passieboekje en een aantal devote teksten na, waaronder acht liederen, waarmee zij een plaats in de literatuurgeschiedenis van de Nederlanden verwierf. Met de nadruk op het lijden sloot haar spiritualiteit nauw aan bij de hervormingsbeweging van de Moderne Devotie, die in de 15de eeuw een bloei kende. In haar ‘liedekens’ deed ze verslag van haar zoektocht naar God en haar ervaring van haar mystieke eenheid met Jezus.
Nog altijd blijft het kluizenaresbestaan van Zuster Bertken tot de verbeelding spreken, getuige de voorliggende historische roman. Verbaas situeert zijn werk anno 1511 wanneer Bertken al meer dan een halve eeuw ingemetseld in haar kluis leeft. Dan krijgt ze een brief van de pastoor van de Buurkerk, waarin haar wordt verzocht haar kluis naar een andere plek in de kerk te laten verhuizen vanwege de uitbreiding van de kerk. Ze weigert te wijken voor de bouwplannen van de ambitieuze priester. Ze heeft immers gezworen te sterven in de kluis waarin ze zich levend heeft laten begraven. In haar verzet tegen de pastoor toont de 84-jarige kluizenares zich vindingrijk. Tussen de vier hoofdstukken die zich situeren tussen half augustus en half oktober 1511, verweeft Verbaas drie flashbackhoofdstukken, waarin de lezer de geschiedenis van Zuster Bertken verneemt.
Verbaas heeft zich goed ingelezen in de literatuur over Zuster Bertken en weet treffend zijn historische roman te stofferen, maar natuurlijk komt de plot voor zijn rekening. De vraag stelt zich wel of Bertkens morele schuldgevoelen over een schuins marcherende vader-kapittelheer geen anachronistische interpretatie is voor haar Gods zoeken. Dat de teksten van Zuster Bertken, die nauw aansloten bij de laatmiddeleeuwse angst voor hel en vagevuur, en voor even razend populair waren, maakt haar nog niet van de gestalte van Hildegard von Bingen of Hadewych. De vraag is dan ook of onze geseculariseerde tijd nog boodschap heeft aan haar wereldverzaking en haar poëzie. Wie zich daar overzet, krijgt een historische roman, die op zich een goed beeld geeft van de laatmiddeleeuwse religiositeit.
Achteraan een verantwoording, een toelichting op de getijden, de heiligendagen en de kerkelijke feestdagen, enkele zwart-wit-illustraties en bronnen vervolledigen dit boek.

[Walter Smits - 04/12/2023]