Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Onvergetelijk. Vrouwelijke kunstenaars van Antwerpen tot Amsterdam, 1600-1750 Virginia Treanor en Frederica Van Dam (red.) 23/03/2026
Gaza. Een geschiedenis Jan-Auwke Diepenhorst 23/03/2026
Meesteressen van het penseel. Vrouwelijke kunstenaars in de 17e eeuw Janneke Budding 23/03/2026
Het nationaal steunfonds en de financiering van het verzet 1941-1945 Piet Sanders 23/03/2026
milde.DWNGHNDLNGN Frank Pollet 23/03/2026
Het meisjesorkest van Auschwitz Anne Sebba 18/03/2026
Papieren krijgsmacht. De macht van de documenten van leger en vloot 1588-1940 Eric Ketelaar 17/03/2026
Founding Fathers. De grondleggers van de Verenigde Staten Frans Verhagen 17/03/2026
Floris van Egmond (1469-1539). Veldheer in dienst van hertog, keizer en landvoogdessen Ad van der Zee 17/03/2026
Van minzieke vrouwen en ontroostbare weduwen. Middeleeuwse verhalen van de zeven wijzen van Rome. (vert. Ingrid Biesheuvel; ill. Fred Marshall) Ingrid Biesheuvel (vert.) 17/03/2026
Thalassa. Historische bespiegelingen rond de Middellandse Zee Fik Meijer 17/03/2026
Detentiecentrum Fort Blauwkapel (1945-1947). Waar de oorlog nog niet voorbij was Jochem Botman 17/03/2026
Combinaties Guy van Hoof 17/03/2026
De overbodigen Herman Koch 17/03/2026
Het einde van Erna Ankersmit Anna Enquist 17/03/2026
Moerasduivels en monniken Anna en Katharina Smeyers 12/03/2026
Leven in bezet Oekraïne Ardy Beld 12/03/2026
Meer dan het leven. Tegen moedeloosheid Erik Borgman 12/03/2026
De waanzinpartituur Emma van Hooff 12/03/2026
Atlas van de borduurkunst. Een wereldreis langs erfgoed en stijlen Gillian Vogelsang-Eastwood 12/03/2026
12345678910...Laatste

Hoog geboren, ambitieus en eigenzinnig. Marie Catherine Josephe, gravin van Merode en prinses van Rubempré en Everberg (1743-1794)

Freeke De Meyer
Hoog geboren, ambitieus en eigenzinnig. Marie Catherine Josephe, gravin van Merode en prinses van Rubempré en Everberg (1743-1794)
Sterck & De Vreese, 2023, 469 blz., EUR 35,00
ISBN: 9789464711141

In “Hoog geboren, ambitieus en eigenzinnig” vertelt historica Freeke De Meyer het opmerkelijke leven van “Marie Catherine Josephe, gravin van Merode en prinses van Rubempré en Everberg (1743-1794”), zoals de ondertitel luidt. Marie Catherine zag op 10 april 1743 het levenslicht in het Zwartzusterklooster in Leuven. Ze was een liefdesbaby geboren uit het schandaalhuwelijk van de prins van Rubempré met zijn linnenmeid.
In de bestaande literatuur is er over haar zo goed als niets te vinden of uitsluitend in relatie tot de mannen in haar leven: ze was de dochter van een rebelse prins, de echtgenote van twee gerespecteerde graven en de moeder van een ambitieuze zoon. Die mannen lieten door hun officiële functies meer sporen in de bronnen na, waardoor hun plaats in de geschiedenis zichtbaar wordt. Het voornaamste wapenfeit van Marie Catherine was, zo leek het althans, het op de wereld zetten van een erfopvolger voor het eeuwenoude geslacht Merode-Westerlo. Nochtans suggereerden de bronnen dat zij een bijzondere vrouw was, wat Freeke De Meyer nieuwsgierig maakte naar het leven van deze 18de-eeuwse gravin.
De auteur doorvorste daarvoor het archief van de familie Merode-Westerlo en reconstrueerde dankzij brieven, rekeningen, contracten en andere documenten minutieus het leven van Marie Catherine en haar familie. Niettegenstaande lacunes waren er genoeg bronnen die een inzicht geven in de leefwereld en in de manier van denken van de gravin.
De Meyer vertelt het leven van Marie Catherine chronologisch in vier grote delen. ‘Van liefdesbaby tot felbegeerde bruid’ gaat in op het onconventionele gezin waarin ze werd geboren, op haar kinderjaren en opleiding en op de huwelijksonderhandelingen. Het tweede deel behandelt ‘De huwelijksjaren van Marie Catherine en Philippe Maximilien’, graaf van Merode en markies van Westerlo. Het derde hoofdstuk ‘Aan het hoofd van het patrimonium’ belicht de jaren na de dood van haar eerste echtgenoot en voor de meerderjarigheid van haar zoon, wanneer Marie Catherine dertien jaar lang aan het hoofd stond van de familie Merode-Westerlo-Rubempré en zich een bekwame manager van het patrimonium toonde. Het slotdeel ‘Onrust en revoluties’ vertelt haar bewogen laatste levensjaren tijdens de Brabantse Omwenteling en de regimewisselingen in de jaren 1790-1794.
Freeke De Meyer laat mooi zien dat Marie Catherine meer was dan een verwende, geld verspillende en feestende gravin, dat ze een cruciale rol speelde binnen het eeuwenoude adellijke geslacht en dat ze door haar nauwgezette boekhouding als voogdes het familiepatrimonium op een verstandige manier beheerde tot aan de meerderjarigheid van haar kinderen. Kortom, Marie Catherine ontpopte zich tot een echte mater familias en femme d’action.
Met deze biografie ontrafelde Freeke De Meyer de cruciale rol van een adellijke vrouw in de patriarchale aristocratische mannenwereld van het ancien régime. Ze schrijft vlot en slaagt er goed in de leef- en denkwereld van de gravin te schetsen. Goed geduide afbeeldingen en figuren in de tekst, vier bijlagen en achteraan een uitgebreid notenapparaat en bibliografie sluiten deze beslist lezenswaardige biografie van een hoogadellijke dame af.

[Walter Smits - 27/02/2024]