Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De kleine geschiedenis van vrouwen in de kunst Susie Hodge 27/03/2026
God, gezin en vaderland. De eeuw van Nicolaas Beets. 1814-1903 Rick Honings 27/03/2026
Germaine de Staël. Schrijver, balling en feminist avant la lettre Margot Dijkgraaf 27/03/2026
Onvergetelijk. Vrouwelijke kunstenaars van Antwerpen tot Amsterdam, 1600-1750 Virginia Treanor en Frederica Van Dam (red.) 23/03/2026
Gaza. Een geschiedenis Jan-Auwke Diepenhorst 23/03/2026
Meesteressen van het penseel. Vrouwelijke kunstenaars in de 17e eeuw Janneke Budding 23/03/2026
Het nationaal steunfonds en de financiering van het verzet 1941-1945 Piet Sanders 23/03/2026
milde.DWNGHNDLNGN Frank Pollet 23/03/2026
Het meisjesorkest van Auschwitz Anne Sebba 18/03/2026
Papieren krijgsmacht. De macht van de documenten van leger en vloot 1588-1940 Eric Ketelaar 17/03/2026
Founding Fathers. De grondleggers van de Verenigde Staten Frans Verhagen 17/03/2026
Floris van Egmond (1469-1539). Veldheer in dienst van hertog, keizer en landvoogdessen Ad van der Zee 17/03/2026
Van minzieke vrouwen en ontroostbare weduwen. Middeleeuwse verhalen van de zeven wijzen van Rome. (vert. Ingrid Biesheuvel; ill. Fred Marshall) Ingrid Biesheuvel (vert.) 17/03/2026
Thalassa. Historische bespiegelingen rond de Middellandse Zee Fik Meijer 17/03/2026
Detentiecentrum Fort Blauwkapel (1945-1947). Waar de oorlog nog niet voorbij was Jochem Botman 17/03/2026
Combinaties Guy van Hoof 17/03/2026
De overbodigen Herman Koch 17/03/2026
Het einde van Erna Ankersmit Anna Enquist 17/03/2026
Moerasduivels en monniken Anna en Katharina Smeyers 12/03/2026
Leven in bezet Oekraïne Ardy Beld 12/03/2026
12345678910...Laatste

De zus. Het verhaal van het meesterbrein achter Kim Jong-un

Sung-Yoon Lee
De zus. Het verhaal van het meesterbrein achter Kim Jong-un
HarperCollins, 2024, 301 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789402714319

oord-Korea is een systematisch afgegrendeld land en een van de meest dictatoriale staten ter wereld. De bevolking wordt er genadeloos onderdrukt en strompelt van de ene naar de andere hongersnood. Ze is ingedeeld in een kastensysteem, waaruit ontsnapping onmogelijk is. Het best bewaarde geheim daarbinnen is het privé-leven van Kim Jong-un en zijn familie. De Kims —thans is de derde generatie aan de macht— hebben zichzelf een koninklijke status aangemeten. 
De aan alcohol en nicotine verslaafde Kim Jong-un, die nog eens aan obesitas lijdt, heeft meerdere broers en zussen, maar één zus lijkt uitverkoren: de thans 36-jarige Kim Yo-jong. Ze is drie jaar jonger dan haar broer. In “De zus” worden de aan elkaar verknochte broer en zus uitvoerig en indringend beschreven. Schrijver Sung-Yoon Lee is een Amerikaanse, in Zuid-Korea geboren, Korea-expert (professor Koreaanse geschiedenis) en adviseur van de Amerikaanse regering. Zo werd hij door president Trump uitvoerig geconsulteerd voor zijn ontmoetingen met Kim Jong-un. Lee noemt Kim Yo-jong de ‘gevaarlijkste vrouw ter wereld’. Zij is heel intelligent, vastberaden en heeft het oor van haar broer, die niet bepaald door zijn intelligentie uitblinkt. Via hem heeft zij ook toegang tot de ‘rode knop’; het uitgebreide nucleaire arsenaal van Noord-Korea. Als zus van de meedogenloze dictator heeft ook zij een haast goddelijke status, en sinds een aantal jaren wordt ze steeds meer gepresenteerd als zijn mogelijke vervanger en opvolger. Ze verscheen voor het eerst in het publiek in 2010 bij de begrafenis van hun vader. Of ze een gezin heeft, is niet geweten. 
Kim Yo-jong is brutaal en manipulatief en boezemt meer angst in dan haar broer. In het boek beschrijft de goed gedocumenteerde Lee haar als iemand die voor niemand (met uitzondering dan voor haar broer) of nergens voor terugdeinst, niet voor willekeurige wrede executies, noch voor extreme dreigementen die ze soms ook uitvoert, en niet voor een stroom van vulgaire beledigingen. Internationale politici (met uitzondering van Chinezen) worden door haar geregeld uitgemaakt voor hond en ongedierte. Zelf noemen landgenoten haar stiekem ‘gemene duivelin’ en ‘bloeddorstige vrouw’. Bevoorrechten mogen haar met ‘prinses’ aanspreken. Kortom ze is een geslepen politicus zonder enig moreel kompas.
Het boek is heel vlot om lezen en staat boordevol informatie over de Kims, die we maar beter  serieus zouden nemen dan belachelijk te maken. “De zus” begint met een welgekomen Wie is wie in Noord-Korea, vervolgens volgen er zeventien thematische hoofdstukken en het sluit af met een notenapparaat. Een register ontbreekt.

[Pieter Jan Verstraete - 22/04/2024]