Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Een verwittigd man is niets waard Dimitri Verhulst 04/08/2026
Het raadsel van de anderen Benno Barnard 04/08/2026
Fake Profiel Luc de Keersmaecker 04/08/2026
Spiegel van de ziel Antoon van den Braembussche 04/08/2026
Des te beter (vert. Marijke Arijs) Amélie Nothomb 04/08/2026
Uw vlees & bloed Jeroen Olyslaegers 04/08/2026
De avonturen van Tom Sawyer (vert. Peter Bergsma) Mark Twain 04/08/2026
Kerewin (vert. Anneke Bok) Keri Hulme 04/08/2026
Queer geschiedenis van Nederland. De strijd om een eigen verleden Marijke Huisman 04/08/2026
Atlas van de middeleeuwse stad. Markten en havens in de Lage Landen Marcel IJsselstijn 04/08/2026
De reiziger. Het uitzonderlijke leven van George Forster en zijn zoektocht naar de mens (vert. Nannie de Nijs Bik-Plasman en Arjanne van Luipen) Andrea Wulf 04/08/2026
Geschiedenis van Spanje. Tussen waanzin en wijsheid, 3000 jaar machthebbers in Spanje (vert. Ido Croese) Juan Eslava Galán 04/08/2026
Het verhaal van Brabant. Feiten, fabels en fantasieën uit een vergeten hertogdom Luc Pauwels 04/08/2026
Jacob Hogers (1614 - ca. 1656) Robert Schillemans 04/08/2026
Delacroix en Chopin. Wat echte vriendschap vertellen kan Bart Stouten 04/08/2026
Rein Dool. Zonder titel: tekeningen 2024-2025 Jantijn van den Heuvel (red.) 04/08/2026
In Spaanse loopgraven. België en de Spaanse burgeroorlog (1936-1939) Vincent Scheltiens en Sven Tuytens 27/06/2026
Randschade Johan Clarysse 27/06/2026
Luc Peire. Abstractie in overvloed David Vermeiren, Fredie Floré, Domitille d’Orgeval, Bruno Verbergt 27/06/2026
Als de zon ondergaat. De familie Mann in Sanary Florian Illies 27/06/2026
12345678910...Laatste

De zus. Het verhaal van het meesterbrein achter Kim Jong-un

Sung-Yoon Lee
De zus. Het verhaal van het meesterbrein achter Kim Jong-un
HarperCollins, 2024, 301 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789402714319

oord-Korea is een systematisch afgegrendeld land en een van de meest dictatoriale staten ter wereld. De bevolking wordt er genadeloos onderdrukt en strompelt van de ene naar de andere hongersnood. Ze is ingedeeld in een kastensysteem, waaruit ontsnapping onmogelijk is. Het best bewaarde geheim daarbinnen is het privé-leven van Kim Jong-un en zijn familie. De Kims —thans is de derde generatie aan de macht— hebben zichzelf een koninklijke status aangemeten. 
De aan alcohol en nicotine verslaafde Kim Jong-un, die nog eens aan obesitas lijdt, heeft meerdere broers en zussen, maar één zus lijkt uitverkoren: de thans 36-jarige Kim Yo-jong. Ze is drie jaar jonger dan haar broer. In “De zus” worden de aan elkaar verknochte broer en zus uitvoerig en indringend beschreven. Schrijver Sung-Yoon Lee is een Amerikaanse, in Zuid-Korea geboren, Korea-expert (professor Koreaanse geschiedenis) en adviseur van de Amerikaanse regering. Zo werd hij door president Trump uitvoerig geconsulteerd voor zijn ontmoetingen met Kim Jong-un. Lee noemt Kim Yo-jong de ‘gevaarlijkste vrouw ter wereld’. Zij is heel intelligent, vastberaden en heeft het oor van haar broer, die niet bepaald door zijn intelligentie uitblinkt. Via hem heeft zij ook toegang tot de ‘rode knop’; het uitgebreide nucleaire arsenaal van Noord-Korea. Als zus van de meedogenloze dictator heeft ook zij een haast goddelijke status, en sinds een aantal jaren wordt ze steeds meer gepresenteerd als zijn mogelijke vervanger en opvolger. Ze verscheen voor het eerst in het publiek in 2010 bij de begrafenis van hun vader. Of ze een gezin heeft, is niet geweten. 
Kim Yo-jong is brutaal en manipulatief en boezemt meer angst in dan haar broer. In het boek beschrijft de goed gedocumenteerde Lee haar als iemand die voor niemand (met uitzondering dan voor haar broer) of nergens voor terugdeinst, niet voor willekeurige wrede executies, noch voor extreme dreigementen die ze soms ook uitvoert, en niet voor een stroom van vulgaire beledigingen. Internationale politici (met uitzondering van Chinezen) worden door haar geregeld uitgemaakt voor hond en ongedierte. Zelf noemen landgenoten haar stiekem ‘gemene duivelin’ en ‘bloeddorstige vrouw’. Bevoorrechten mogen haar met ‘prinses’ aanspreken. Kortom ze is een geslepen politicus zonder enig moreel kompas.
Het boek is heel vlot om lezen en staat boordevol informatie over de Kims, die we maar beter  serieus zouden nemen dan belachelijk te maken. “De zus” begint met een welgekomen Wie is wie in Noord-Korea, vervolgens volgen er zeventien thematische hoofdstukken en het sluit af met een notenapparaat. Een register ontbreekt.

[Pieter Jan Verstraete - 22/04/2024]