Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De wapenstok en het kruis. De cynische symbiose tussen Poetin en de Russische kerk Lucy Ash 05/05/2025
Heim (vert. Lies Lavrijsen) Caroline De Mulder 05/05/2025
De verdwijningen van Londres 38. Over Pinochet in Engeland en een nazi in Patagonië Philippe Sands 05/05/2025
Het bos en de rivier. Over Anselm Kiefer en zijn kunst Karl Ove Knausgård 05/05/2025
Het krijtstrepen verzet en de broers Van Hall, 1943-1945 Willem de Bell 05/05/2025
Nieuwgriekse geschiedenis. De Griekse wereld van de late middeleeuwen tot vandaag Pieter Borghart 05/05/2025
Een nieuwe omgang met comfort. Innovaties in verwarming en ventilatie, 1840-1920 Natasja Hogen 05/05/2025
Uit eten in Amsterdam. Vier eeuwen culinaire cultuurgeschiedenis Maarten Hell en Charlotte Kleyn 05/05/2025
De Ware Vrijheid. De levens van Johan en Cornelis de Witt Luc Panhuysen 05/05/2025
Het verdriet van Elisabeth van Culemborg. Bloei en ondergang van een adellijke dynastie, 1400-1555 Wijnand W. Mijnhardt 05/05/2025
Ooggetuigen van de bevrijding, september 1944-mei 1945 Bram de Graaf 05/05/2025
Een einde en een begin. Hoe de zomer van ’45 de wereld veranderde Oliver Hilmes 05/05/2025
De brug met drie bogen (vert. Henne van der Kooy) Ismail Kadare 05/05/2025
Verzetsvrouwen. Een onderbelichte geschiedenis Agnes Cremers en Mark Bergsma 05/05/2025
De schrijfster en de nachtegaal. Briefwisseling 1839-1849 (vert. Rosalien van Witsen) George Sand & Pauline Viardot 05/05/2025
Hannibal & Gideon Maarten Inghels 05/05/2025
Voortschrijdend inzicht. Beschouwingen (vert. Ronald Vlek) Julian Barnes 05/05/2025
Wildeman. Het leven van Paul Gauguin Sue Prideaux 05/05/2025
Grace (vert. Lidwien Biekmann en Tjadine Stheeman) Paul Lynch 05/05/2025
De Damiaanhoeve Chris De Stoop 05/05/2025
12345678910...Laatste

Muze en Mennisten. Doperse presentie in de Nederlandstalige literatuur

Alfred R. van Wijk
Muze en Mennisten. Doperse presentie in de Nederlandstalige literatuur
Verloren, 2024, 258 blz., EUR 25,00
ISBN: 9789464550771

De Nederlandse theoloog en doopsgezinde predikant Alfred van Wijk bleef na zijn emeritaat actief als kerkhistorisch onderzoeker. In ‘Muze en Mennisten’ onderzoekt hij de ‘Doperse presentie in de Nederlandstalige literatuur’. Hij wilde het imago van de wederdopers in de Nederlandstalige en in de in het Nederlands vertaalde literatuur grondig in kaart brengen.
De wederdopers of anabaptisten behoorden tot de radicale reformatie, wilden leven als de eerste christenen en predikten pacifisme, volledige gelijkheid en gemeenschap van goederen. Vanwege het radicale karakter werden zij zowel door de andere protestanten als door de katholieken streng vervolgd. De beweging kon in de Nederlanden overleven rond de Fries Menno Simons, vandaar ‘mennisten’, dat Van Dale evenwel schrijft als ‘menisten’.
Van Wijk vertrekt van de vaststelling dat gelet op het relatief geringe aantal doopsgezinden dat deel uitmaakte van de Nederlandse bevolking, hun gemeenschappelijke bijdrage aan de Nederlandse cultuur aanzienlijk was. Doopsgezinden werden meer dan eens in de kunsten geportretteerd en deden veel literair stof opwaaien. De vreedzame mennisten, die leefden onder de dominerende gereformeerden, gaven blijkbaar meer aanleiding tot literaire expressie dan de eveneens getolereerde katholieken of joden. Door dopers zo talrijk in hun werk een plaats te geven droegen auteurs bedoeld of onbedoeld bij aan een bepaalde beeldvorming van de mennisten. Dat imago wil Van Wijk nauwkeurig onderzoeken.
De auteur betrekt in zijn studie zowel gecanoniseerde als nauwelijks bekende auteurs, evenals jeugdliteratuur, maar beperkt zich wel tot bellettrie. Het voorliggende boek is een verkorte representatieve selectie van een veel omvangrijker werk en bevat voet- noch eindnoten en evenmin een bibliografie en een register. Voor het volledige werk met literatuur en noten wordt verwezen naar een document op de website van de uitgeverij.
Van Wijk structureert zijn representatiestudie chronologisch. Hij beschrijft stelselmatig hoe de doopsgezinden in de loop der eeuwen in de Nederlandstalige literatuur beschreven werden en stelt dat de specifieke tijdscontext het dopers imago sterk bepaalde. Tot circa 1780 overheerste verguizing. In de 16de werden ze negatief bejegend omwille van hun afwijkende theologie, maar ook enigszins bewonderd om hun standvastigheid, zoals verwoord in martelaarsliederen. Ook in de Gouden Eeuw werden ze nog scheef bekeken omwille van hun pacifisme en omdat de doperse opvattingen over wilsvrijheid haaks stonden op het dominante gereformeerde leerpunt van de voorbeschikking. Pas in de periode van de verlichting kwam er een aanzet tot verandering in hun voorstelling. Een positieve imagokentering kwam er in de 19de-eeuwse historische romans, terwijl in de beeldvorming vanaf de 20ste eeuw tot op vandaag vooral aandacht ging naar hun bijzondere geschiedenis met de nadruk op hun sociale rechtvaardigheid en hun geweldloosheid.
Drie intermezzo’s beschrijven de benamingen die voor dopers werden gebruikt, en de Nederlandse zegswijzen en uitdrukkingen waarin de combinatie met ‘mennist’ voorkomt.
Alfred van Wijk schreef een mooie representatiestudie van een voor de Vlaamse lezer minder gekende religieuze minderheid in de Nederlanden. Zijn boek opent ook nieuwe perspectieven op ook in Vlaanderen gekende literatuur uit de Gouden Eeuw.

[Walter Smits - 24/10/2024]