Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De witte dame van de mijn (vert. Arie van der Ent) Sergej Lebedev 05/09/2025
The Très Riches Heures of Jean, Duke of Berry Mathieu Deldicque (red.) 05/09/2025
Wijsheid van een abt Bernardus Peeters en Hugo Vanheeswijck 05/09/2025
De kwetsbare tijd (vert. Hilda Schraa) Donatella Di Pietrantonio 05/09/2025
Kunst als levenshouding. De collectie Marlies & Jo Eyck in het Bonnefanten Paula van den Bosch (red.) 05/09/2025
Valentino & De Moeder (vert. Jan van der Haar) Natalia Ginzburg 05/09/2025
De Gallaghers. De ondergang en miraculeuze wederopstanding van Oasis P.J. Harrison 05/09/2025
Na de oorlog. Twaalf vertellingen (vert. Irving Pardoen) Graham Swift 19/08/2025
Een Venetiaans spel (vert.: Anda Schippers) Philip Gwynne Jones 18/08/2025
Asfalt Niels van Droogenbroeck 18/08/2025
De weemoed van de reiziger. 14 plekken, 14 verhalen Jan Brokken 18/08/2025
Hoe word ik een leuk oud mens? Kolet Janssen 18/08/2025
Waar gaat het heen? En wat kan ik doen? Lucas De Man 18/08/2025
Rebecca (vert. J.N.C. van Dietsch) Vijfde druk Daphne Du Maurier 18/08/2025
Notities voor John (vert. Koos Mebius) Joan Didion 18/08/2025
Tandenjager Auke Hulst 18/08/2025
Het jaar van de kogelvis Jos Pierreux 18/08/2025
Het geschenk Gaea Schoeters 18/08/2025
Barre zomers Guy Prieels 18/08/2025
De zomer van 1945. Van de Alpen tot de Stille Oceaan: het dramatische eindspel van de Tweede Wereldoorlog in acht capitulaties James Holland en Al Murray 30/07/2025
12345678910...Laatste

Kunst in het Vlaams Parlement

Petra Gunst, Zeynep Kubat e.a.
Kunst in het Vlaams Parlement
MER.Books, 2024, 256 blz., EUR 55,00
ISBN: 9789464778076

Overheden, of het nu om koningen, pausen of presidenten gaat, hebben altijd nauwe banden onderhouden met de wereld van de kunst. Als opdrachtgever, mecenas of verzamelaar was er altijd aandacht voor de kunst in het algemeen en de beeldende kunst in het bijzonder. Het Vlaams Parlement vormt daarop geen uitzondering, wel integendeel. De voorbije vijftig jaar heeft het Vlaams Parlement een collectie van een vierhonderdtal hedendaagse kunstwerken opgebouwd. De bezoeker kan er een aanzienlijk deel van bewonderen in de vergaderzalen, ontvangstruimtes en gangen van beide parlementsgebouwen. De oorsprong van de collectie gaat terug naar de jaren zeventig toen de voorloper van het Vlaams Parlement, de Cultuurraad voor de Nederlandse cultuurgemeenschap werd opgericht. In 1995 werd het Vlaams Parlement voor het eerst rechtstreeks verkozen. Dat jaar adviseerde een speciale ‘Commissie Integratie Kunstwerken’, een groep deskundigen, voorgezeten door toenmalig MUHKA-directeur Florent Bex, het Vlaams Parlement bij de keuze van 21 Vlaamse hedendaagse kunstenaars. Die kunstenaars mochten in het nieuwe Vlaams Parlementsgebouw een kunstwerk te creëren voor een ruimte naar keuze. Hun kunstwerken beklemtonen vaak het doel van de ruimten, hoewel een relativerende of zelfs ironische noot bij het parlementaire reilen en zeilen niet ontbreekt. Ook voor het Huis van de Vlaamse Volksvertegenwoordigers werd in 2002 gekozen voor geïntegreerde kunst. Vijf kunstenaars kregen na een wedstrijd groen licht voor de realisatie van hun project. Guillaume Bijl, Fred Eerdekens, Jozef Legrand, Joaquim Pereira Eires en Monique Thomas realiseerden in 2002 zowel in een aantal publieke ruimten als omheen het gebouw een kunstwerk. In voorliggende publicatie wordt een selectie van de kunstverzameling voor de derde keer voorgesteld. Eerder gebeurde dat in 2010 en in 2016. De selectie van de 99 kunstenaars die in dit boek aan bod komen, werd toevertrouwd aan de uittredende Kunstcommissie onder leiding van Stef Van Bellingen, met Eva Wittocx en Claudine Hellweg. De begeleidende teksten zijn van de hand van Zeynep Kubat, Céline Mathieu, Ive Stevenheydens en Anneleen van Kuyck. Dirk Nuyts en Petra Gunst zorgden vanuit Het Vlaams Parlement voor de coördinatie van het project. Petra Gunst zorgde ook voor de inleidende tekst. Namen noemen van de geselecteerde kunstenaars die in het boek aan bod komen is weinig zinvol. Een vergelijking met de ook aanwezige lijst van Vlaamse kunstenaars met werk aanwezig in de kunstcollectie van het Vlaams Parlement toont alleszins dat het om een representatieve keuze gaat. De verzorgde vormgeving van de publicatie was in handen van Luc Derycke van MER.Books. “Kunst in het Vlaams Parlement” is een fraai kunstboek dat hopelijk ook aanzet om ter plekke eens een kijkje te nemen.

[Geert Swaenepoel - 03/02/2025]