Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
De lotdagen Paul Demets 07/01/2026
Passage Parijs. In het spoor van de schrijvers Dirk Leyman 07/01/2026
Wat we kunnen weten Ian McEwan 07/01/2026
De Westhoek en Frans-Vlaanderen. 365 verrassende plekken Jan Yperman 07/01/2026
Henri Bergson. Een biografie Emily Herring 07/01/2026
Consent. Een geschiedenis van dwang en vrije wil en alles daartussenin Chanelle Delameillieure en Jolien Gijbels (sam.) 07/01/2026
1676. Het laatste levensjaar van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Graddy Boven 07/01/2026
Jakob Fugger De Rijke (1459 – 1525). Genie van de vroegmoderne tijd Marc Hermant en Bernard Van den Bogaert 07/01/2026
Flemings! Hoe Vlamingen eeuwenlang hun sporen achterlieten in Engeland Harry De Paepe 07/01/2026
De Galliërs. Een geschiedenis van Gallia Belgica en zijn inwoners Sien Demuynck 07/01/2026
De geschiedenis van Brussel in oude kaarten Bram Vannieuwenhuyze, Philippe De Maeyer e.a. 07/01/2026
Ontheemd in Nederland. Belgische vluchtelingen en hun Groote Oorlog Henk van der Linden (red.) 07/01/2026
De kaart van 1562 uitvergroot. Brugge door de ogen van Marcus Gerards Koen Goeminne 07/01/2026
De groene dood Katrien Schaubrouck 07/01/2026
Indië is een mooi land, maar men moet er niet als militair zitten. Dagboek en brieven maart 1949 – augustus 1950 Jan Steenbeek 07/01/2026
Thuiskomen in de wildernis. Wat ecospiritualiteit ons kan leren Jason M. Brown 07/01/2026
De hogedrukmaatschappij. Waarom ligt de lat zo hoog? Alain Mahjoub 07/01/2026
De afschaffing van de mens C.S. Lewis 07/01/2026
Niet in onze naam. Oproep tot christelijk verzet tegen populisme en antidemocratie Mark Van de Voorde 07/01/2026
De tastbare wereld van Johannes Vermeer. Huisraad als schildersmodel Alexandra van Dongen 07/01/2026
12345678910...Laatste

Het bos en de rivier. Over Anselm Kiefer en zijn kunst

Karl Ove Knausgård
Het bos en de rivier. Over Anselm Kiefer en zijn kunst
Athenaeum - Polak & Van Gennep, 2025, 170 blz., EUR 22,99
ISBN: 9789025318314

Karl Ove Knausgård lezen ervaar ik steeds als een weldaad en wanneer de Noorse schrijver het een boek lang over Anselm Kiefer heeft kan de vreugde niet op. Twee ernstige stervelingen bij elkaar, zo lijkt het, de ene een graver in eigen verleden en ziel, de andere een graver in het verleden en de ziel van Duitsland en bij uitbreiding van heel de mensheid. Kiefer is de kunstenaar die mythe en werkelijkheid in elkaar laat overlopen en Duitsland met de neus op zijn oorlogsverleden duwde. Alleen asgrauw en grijs en de donkere zwaarte van gestold lood konden de gruwel ervan vertolken. Nochtans waren het Kiefers kleurrijke aquarellen die Knausgård zó nieuwsgierig maakten dat hij de kunstenaar wou ontmoeten. Wie was die man die zo’n beladen, monumentale en ongenaakbare werken maakte en tegelijk zo aanraakbaar overkwam in zijn aquarellen?
De schrijver bezocht de kunstenaar verschillende malen en leerde hem kennen als een extraverte, doch ondoorgrondelijke figuur, die zijn ‘binnenwereld’ handig verbergt achter uitgelaten gebabbel en theatrale ensceneringen. Een rusteloos heerschap ook, dat talloze projecten tegelijk heeft lopen en zich graag laat fêteren op recepties en diners. Wie was die schepper die zich als een god ‘tussen hemel en aarde bewoog’ en zich tegelijk als een ‘kindkoning’ gedroeg? Welke verbanden lagen er tussen zijn leven en werk? 
Zeven ontmoetingen lang, gespreid over bijna evenveel jaren en locaties, doet Knausgård erover om enige hoogte te krijgen van Kiefer. In het trage, onderzoekende ritme, zoals we dat van Knausgård gewend zijn, beschrijft hij het moeizaam peilen naar de bron waaruit Kiefers kunst opwelt, en volledig bevredigend wordt het nooit. Kiefer ontwijkt de vragen over zijn werk en laat alleen een inkijk in zijn kinder- en studententijd toe. Precies die ongrijpbaarheid, aangevuld met de beschrijvingen van de ontmoetingen en bedenkingen over wat kunst onderscheidt van de werkelijkheid, maakt dit boekje tot een eerlijke en weerbarstige zoektocht. Een zoektocht die uitkomt bij het bos en de rivier en bij de vaststelling dat Kiefers kunst buiten hem wordt gecreëerd, ‘dat zijn kunst een plaats is, de plaats waar hij naar binnen gaat wanneer hij verf, lood, stro en as laag voor laag op een doek aanbrengt’. 

[Sabine Alexander - 05/05/2025]