Hieronder vindt u de jongste recensies. Selecteer een genre, vervolgens selecteer de recensie die u wenst u te bekijken en klik tenslotte op 'Lees recensie'.

Zoeken  Genre 

 TitelAuteurDatum
Geheime levens Jo Claes 06/10/2026
Gevangen in vrede. Bosnië en Herzegovina, 30 jaar na de oorlog Marjolein Koster 06/10/2026
In het huis van de dichter Jan Brokken 06/10/2026
Geschiedenis zonder plan. Over keuzes, toeval en gevolgen Wim Jurg 06/10/2026
Redbad. De legendarische koning Erik Betten en Diana Spiekhout 06/10/2026
Een jaar in Babylon. Portret van een eeuwenoude beschaving Daan Nijssen 06/10/2026
Oorlogsvoering in de oudheid (vert. Rutger H. Cornets de Groot en Bettina von Ehrenthal) Jean Lopez (red.) 06/10/2026
Het grote militaire geschiedenisboek (vert. Ed van Eeden en Jaro Schneider) Adrian Gilbert e.a. 06/10/2026
De echo van de tijd. Over de herhaling en uniciteit van de geschiedenis Anton Kruft 06/10/2026
Zwanenzang. Diana, mijn zus Charles Spencer 06/10/2026
Fitzcarraldo aan zee. Torrijos, VS, Panama en de roerige geschiedenis van een kanaaltracé tussen kolonie, nationaalstaat en revolutie Perry Pierik 06/10/2026
De Conservatieve Revolutie in de Lage Landen Luc Pauwels 28/09/2026
Hoop. Een bloemlezing Samuel Goyvaerts & Thomas Goyvaerts 28/09/2026
Over de katholieke school. Identiteit in realiteit Jürgen Mettepenningen 28/09/2026
Macht en eigendom. Een mondiale geschiedenis van onteigening (vert. Fred Hendriks) Nicholas Mulder 28/09/2026
Léon Spilliaert. Interieurs & stillevens Anne Adriaens-Pannier (red.) en Edouard Derom (red.) 28/09/2026
Bankiers van God en keizer. Het geld van de Fuggers 1475-1625 Peter F. Anthonissen 21/09/2026
Historische atlas van de Lage Landen 1440-1559 Sieg Monten 21/09/2026
Geneeskunde in de Oudheid. Inleiding en bronnen (vert. Cornelis van Tilburg) Florian Steger 21/09/2026
Duitse dagdromen over het keizerrijk. Hoe radicale burgers in het geweer komen tegen de Bondsrepubliek Guy Hoeks 21/09/2026
12345678910...Laatste

Het raadsel van de anderen

Benno Barnard
Het raadsel van de anderen
Atlas Contact, 2026, 0 blz., EUR 26,99
ISBN: 9789025478551

In die ene zin die hem treft in het proza van Annie Ernaux vat Benno Barnard samen wat zijn dagboek ‘Het raadsel van de anderen’ voor hem inhoudt: ‘Ik heb zo weinig de indruk dat ik beleef wat ik beleef, dat ik het opnieuw moet beleven om het eindelijk te beleven… Daarom schrijf ik dus dit dagboek.’ (p. 219) Wat ogenschijnlijk  de vorm aanneemt van een dagboek – met aanduiding van dag en maand, en dit vanaf 30 januari 2022 –  groeit allengs uit tot het beklijvende verhaal dat Barnard van zijn leven maakt. Hoe hij grotendeels teruggetrokken leeft in het dorpje Brede (Sussex), hoe hij van daaruit de wereld en wat die te bieden heeft verkent en exploreert met onder meer de verschillende bezoekjes die hij brengt aan zijn zoon Christopher die met zijn gezin in Amerika woont… Er zijn verder de overtalrijke verwijzingen naar de boeken die leest en becommentarieert en in wezen een uitnodiging inhouden aan het adres van de lezer om die zelf ook ter hand te nemen… Maar dit is alles schijn, zijn boek is en blijft –  ik citeer hier Cees Nooteboom, een van de weinige auteurs uit ons taalgebied die hij blijvend hoogacht - een ‘lied van schijn en werkelijkheid’. Barnard verwijst naar de woorden van Nobelprijswinnaar John Fosse die benadrukte dat hij niet autobiografisch schrijft: ‘Ik doe precies het omgekeerde: ik ontken het, ik transformeer het, of transcendeer het in een vorm.’ Barnard sluit hiermee aan: ‘Mijn werk is evenmin autobiografisch. Alle ware literatuur is transsubstantiatie.’ (p. 239)
Benno Barnard zoekt eenzame hoogtes op, verheven boven het alledaagse van onechte mensen (‘Onechte mensen bestaan uit een massa geleuter, afkomstig van sociale media, onechte mensen zijn als plaatjes, geknipt uit een tijdschrift. Echte mensen hebben eigen emoties en gedachten.’ (p. 25), afstand nemend van het  gewriemel binnen onze Nederlandstalige literatuur ( ‘de onbenulligheid huldigt de onbenulligheid  – dat is de literaire werkelijkheid. De weinige voortreffelijke schrijvers zijn gewoonlijk te gedistingeerd om bekroond te worden. Zie het geval Beurskens. Zie de dichter Willem van Toorn.’ – p. 120). En bovenal toont Benno Barnard zich hier weer eens de begenadigde stilist die hij altijd is geweest en gebleven. ‘Het raadsel van de anderen’ is heerlijk, overheerlijk proza dat aantoont hoe wonderwel onze taal zich leent tot het echte literaire schrijven. Barnard: ‘De rudimentaire vorm van mijn aantekeningen verhouden zich tot de gestileerde versie als het oorspronkelijke marmer tot de David.’ (p. 89) Of nog: ‘De formule van mijn werk luidt dat je de inhoud van liegen maar de stijl niet.’ (p. 81) 
Nadrukkelijk aanwezig in het boek is Ann, zijn geadopteerde dochter die op 18 december 2016 omkwam in een verkeersongeval. Barnard noteert, we schrijven dan 2022: ‘Het is vandaag zes jaar geleden dat onze door de wereld dwalende Anna stierf. (…) In alles wat ik sinds 2016 heb geschreven speelt ze een bepalende rol, ook al is ze nauwelijks zichtbaar. Dat is in mijn dagelijkse leven net zo.’ (p. 138) En zowat gelijkluidend, maar even veelzeggend: ‘Haar dood is het gat in het midden van mijn leven waaromheen alles zich voltrekt.’ (p. 173), ‘Al mijn aantekeningen spelen zich op dezelfde datum af, 18 december 2016. Ik schrijf een koortsachtig dagboek over één dag.’ (p. 348)  Allerminst toevallig is het dan ook dat ‘De onaanraakbare’, de gedichtenreeks waarmee het prozagedeelte hier in het boek wordt afgerond, eindigt met het titelgedicht ervan: ‘waar staat / dat we je van heel ver weg op blote voeten // naar ons toe zien lopen, en dat de lucht / warm wordt van je bewegen?.’ (p. 446)
Over zijn vrouw Joy (hij noemt haar zelf ‘Poppy, de klaproos omvat de zomer en de oorlog, de roos en de ontploffing, Sussex en Flanders, haar schoonheid en kwetsbaarheid’) weet Barnard dan onder meer het volgende te melden: ‘Intussen ken ik haar niet. Misschien is dit niet-kennen van de Ander geen obstakel maar een voorwaarde,  die de verveling verdrijft en de mythe oproept.  (…) Ik ontvang telkens nieuwe openbaringen en mijn mond valt telkens open bij het zien van haar Haar-zijn, dat verandert zoals een diamant verandert, licht brekend.’ (p. 281)
‘Het raadsel van de anderen’ kortom. Het is, de gedichten inbegrepen, ruim  vierhonderd pagina’s lang genieten en blijvend nagenieten van de invalshoek(en) die Barnard inspireren. Zo bijvoorbeeld als hij het heeft over de negentigjarige dame in Brede ‘ die nog altijd zelf de paden korthoudt met haar maaimachine: ’Soms kom ik haar tegen op een wandeling; scoliose maakt dat ze achterover moet leunen om je aan te kijken: haar verhouding met de aarde kan in graden worden uitgedrukt.’ (p. 88)

[Jooris van Hulle - 04/08/2026]